Tlenoterapia

KOMORA HIPERBARYCZNA wykorzystuje czysty tlen pod zwiększonym ciśnieniem atmosferycznym dzięki czemu niweluje fizjologiczne bariery tlenu w przenikaniu do komórek i umożliwia dostarczenie komórkom zwiększonych dawek tlenu, co sprzyja leczeniu wielu schorzeń. W warunkach panujących w komorze hiperbarycznej tlen ma właściwość przenikania nawet do nieukrwionych miejsc organizmu. Zwiększenie poziomu tlenu stwierdza się również we krwi, limfie i płynie mózgowo-rdzeniowym.

Zabieg w komorze hiperbarycznej trwa ok. 60 minut. Klienci proszeni są o wygodne ubranie i nie noszenie biżuterii i ostrych przedmiotów. Po wejściu do komory hiperbarycznej następuje stopniowe zwiększanie ciśnienia do momentu osiągnięcia wymaganej wartości, a następnie utrzymanie tej wartości na stałym poziomie. Podczas seansu można czytać książkę, słuchać muzyki lub korzystać z telefonu lub tableta.

W celu uzyskania wymiernego rezultatu należy regularnie poddawać się seansom terapii w komorze hiperbarycznej. Czas i ilość zabiegów oraz wysokość ciśnienia dostosowuje się indywidualnie. Tego rodzaju terapię uznaje się za zabieg bezpieczny i nieinwazyjny. Wskazania do tlenoterapii są wszelkiego rodzaju schorzenia, które wymagają poprawy procesów fizjologicznych zachodzących w organizmie. Metoda ta wpływa również hamująco na proces starzenia, a także wspomaga odżywienie i regenerację komórek.

Konkretnymi przypadkami, kiedy wykonuje się zabiegi w komorze hiperbarycznej, jest między innymi trudne gojenie się ran, choroby o charakterystyce autoimmunologicznej, choroby układu nerwowego, stany zapalne, schorzenia układu krążenia, anemia czy cukrzyca, choroby skóry, owrzodzenia, zakażenia, martwice, ropnie, odleżyny czy niewydolność żylną.

Komora wykorzystywana jest m.in. podczas walki z nadwagą oraz ma działanie przeciwstarzeniowe.

PRZECIWWSKAZANIA: Zabiegów w komorze hiperbarycznej nie należy wykonywać w przypadku przyjmowania niektórych leków, w tym bleomycyny, doksorubicyny, cisplatyny, disulfiramu oraz antybakteryjnego Mafenide acetate. Inne przeciwwskazania do zabiegów w komorze hiperbarycznej, które należy skonsultować z lekarzem, to: rozrusznik serca, rozedma płuc, ciąża, klaustrofobia, infekcje wirusowe szczególnie płuc lub zatok, gorączka, nowotwory leczone chemioterapią, sferocytoza, padaczka lub obniżony prób drgawkowy (skłonność do drgawek i dreszczy), operacje przeprowadzane w okolicach klatki piersiowej lub kości skroniowej, zapalenie nerwu wzrokowego przechorowane w przeszłości.